פשפש המיטה – מה זה ואיך להתמודד איתו

 

כמה פעמים מצאתם את עצמכם, מתעוררים בבוקר ומגלים עקיצות קטנות, גירודים קטנים שלא נותנים לכם מנוחה? כמה פעמים שאלתם את עצמכם, ממה זה נובע, איך זה הגיע, ולמה אתם צריכים להתמודד עם זה?

ובכן, אם גם אתם התעוררתם וגיליתם שיש לכם עקיצות וגירודים, כנראה שבמיטה שלכם יש את מה שנקרא פשפש המיטה. מדובר בחרק קטן ממשפחת הפשפשים, אשר נחשבים לטפילים חיצוניים שיכולים להגיע מיונקים שונים, כולל מבני אדם. מאוד קשה לזהות ולאתר אותם, אך ניתן להתמודד איתם בצורה די פשוטה.

חשוב להדגיש, פשפש המיטה איננו נחשב לחרק מסוכן, הוא מלווה את האדם עוד מתקופת המערות, ואנחנו יודעים כיצד להתמודד איתו. בעבר, היה נהוג להשתמש בחומרים שונים, כולל די-די-טי, על מנת למנוע את התופעה וזה אכן קרה. אך ברגע שחדלו להשתמש בחומר זה, החלה שוב עלייה בתפוצה שלו, לא רק בישראל אלא גם במדינות אירופה, אוסטרליה וכן באפריקה.

כיצד אפשר להתמודד איתם

ראשית, צריך להכיר את הפשפש, את התנועה ואת מחזור החיים שלו. הפשפש פעיל בעיקר בלילה, כאשר במהלך היום הם נוטים להסתתר במקומות קרובים לאזורים בהם ישנים בני אדם. הם יכולים להסתתר בין היתר בבקיעים קטנים בתוך המזרונים, במיטות, לוחות, ארגזי אחסון ומקומות נוספים. צריך להדגיש, שהרבה פעמים אנחנו נמצא פשפשי מיטה גם בקני ציפורים, ולכן אם אנחנו מגלים אותם על המיטה שלנו, חשוב לבדוק האם יש קני ציפורים באזור, שכן ייתכן מאוד שמשם יגיעו פשפשים נוספים.

הסיבה שהפשפשים פוגעים בבני אדם היא שהם ניזונים מהדם שלנו. זה המזון העיקרי שלהם, והם ניזונים ממנו בעיקר בשעות הלילה או בשעות היום כשהתאורה חלשה. בדרך כלל הם ניזונים מהדם שלנו במשך שלוש עד חמש דקות. אומנם הם לא מעבירים מחלות, אך הם בחלט מהווים מטרד.

כיצד אפשר להימנע מהם? בעיקרון כל מה שצריך לעשות זה לנקות היטב את האזור, בין אם זה אומר לסלק כל דבר בו הם יכולים להסתתר, לנקות היטב את המזרון וכן להשתמש בחומרי הדברה שמיועדים לסילוק פשפשים.